Nový článok Vydávanie preukazov - problém?

Autor: Ľuboš Helbich | 23.6.2011 o 12:30 | (upravené 7.8.2011 o 18:50) Karma článku: 2,39 | Prečítané:  189x

Reakcia na článok na stránke NIP /Národný inšpektorát práce/ zverejnená na facebbook NIP s názvom „ Zmeny v predpisoch o bezpečnosti ušetria podnikateľom milióny“. Prekvapuje ma postoj NIP k tejto veci. Zdá sa mi, ako keby im chýbali informácie súvisiace s touto problematikou. Inak by nemohli zverejniť to, čo je uvedené v tomto článku. Zákon síce vzor preukazu nestanovuje, ale ten je uvedený v norme STN 26 8805. Je to síce nižší právny predpis, ale v tomto prípade je dôležité to, prečo sa to pertraktuje ako problém na stránkach NIP.

Dôvodom je nedávna reakcia zo strany tvorcov normy, ktorá smerovala k tomu, že zo stránky NIP sa odstránil vzor tohoto preukazu ktorý je v citovanej norme. Nechápem prečo k tomu došlo. Veď naprostá väčšina inštruktorov motorových vozíkov používa práve tento vzor. Okrem toho problém spočíva najmä v tom, že v tomto článku je uvedené konštatovanie, že "NIP v roku 2006 prijal návrh súkromnej spoločnosti a tento vzor bol zavesený na stránke NIP". Nejednalo sa totiž o súkromnú spoločnosť ani aktivitu, a tu chýbajú tomu, kto toto napísal relevantné informácie. Preto som nútený ako predstaviteľ Cechu motorových vozíkov na to reagovať a informovať oficiálne o tejto veci ministra Jozefa Mihála. Pozn: keďže dnes si u nás každá oprávnená osoba vydáva preukazy aké si vymyslí /je to v súlade so zákonom o bezpečnosti práce/ stojí za zmienku, že cca pred piatimi rokmi sa odborníci v tejto problematike pokúsili zjednotiť pravidlá aj pri vydávaní preukazov pre obsluhy motorových vozíkov. Bola to snaha na úrovni Slovenska a Čiech, kde nie tak dávno platili tie isté pravidlá a legislatíva. Táto snaha vychádzala aj z predpokladu platnej smernice EU a Rady č. 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorá je nakoniec aj začlenená do Zák. č. 293/2007 Z.z. Je preto na mieste otázka - čo zlého sa také stalo, keď niekto vymyslel vzor preukazu, ktorý t.č. akceptuje väčšina a existuje právoplatná písomná dohoda o uznávaní tohoto vzoru medzi ČR a SR a je to uvedené v odbornej norme? Prečo sa stým zaoberá NIP na tejto úrovni komunikácie a to ešte cez nepodložené nič neriešiace konštatovania, ktoré spájajú toto dokonca aj s korupčným správaním a zvýhodňovaním niektorých spoločností ?. Škoda len, že tam nie je uvedené ktorých...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?