Nový článok Vydávanie preukazov - problém?

Autor: Ľuboš Helbich | 23.6.2011 o 12:30 | (upravené 7.8.2011 o 18:50) Karma článku: 2,39 | Prečítané:  185x

Reakcia na článok na stránke NIP /Národný inšpektorát práce/ zverejnená na facebbook NIP s názvom „ Zmeny v predpisoch o bezpečnosti ušetria podnikateľom milióny“. Prekvapuje ma postoj NIP k tejto veci. Zdá sa mi, ako keby im chýbali informácie súvisiace s touto problematikou. Inak by nemohli zverejniť to, čo je uvedené v tomto článku. Zákon síce vzor preukazu nestanovuje, ale ten je uvedený v norme STN 26 8805. Je to síce nižší právny predpis, ale v tomto prípade je dôležité to, prečo sa to pertraktuje ako problém na stránkach NIP.

Dôvodom je nedávna reakcia zo strany tvorcov normy, ktorá smerovala k tomu, že zo stránky NIP sa odstránil vzor tohoto preukazu ktorý je v citovanej norme. Nechápem prečo k tomu došlo. Veď naprostá väčšina inštruktorov motorových vozíkov používa práve tento vzor. Okrem toho problém spočíva najmä v tom, že v tomto článku je uvedené konštatovanie, že "NIP v roku 2006 prijal návrh súkromnej spoločnosti a tento vzor bol zavesený na stránke NIP". Nejednalo sa totiž o súkromnú spoločnosť ani aktivitu, a tu chýbajú tomu, kto toto napísal relevantné informácie. Preto som nútený ako predstaviteľ Cechu motorových vozíkov na to reagovať a informovať oficiálne o tejto veci ministra Jozefa Mihála. Pozn: keďže dnes si u nás každá oprávnená osoba vydáva preukazy aké si vymyslí /je to v súlade so zákonom o bezpečnosti práce/ stojí za zmienku, že cca pred piatimi rokmi sa odborníci v tejto problematike pokúsili zjednotiť pravidlá aj pri vydávaní preukazov pre obsluhy motorových vozíkov. Bola to snaha na úrovni Slovenska a Čiech, kde nie tak dávno platili tie isté pravidlá a legislatíva. Táto snaha vychádzala aj z predpokladu platnej smernice EU a Rady č. 2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorá je nakoniec aj začlenená do Zák. č. 293/2007 Z.z. Je preto na mieste otázka - čo zlého sa také stalo, keď niekto vymyslel vzor preukazu, ktorý t.č. akceptuje väčšina a existuje právoplatná písomná dohoda o uznávaní tohoto vzoru medzi ČR a SR a je to uvedené v odbornej norme? Prečo sa stým zaoberá NIP na tejto úrovni komunikácie a to ešte cez nepodložené nič neriešiace konštatovania, ktoré spájajú toto dokonca aj s korupčným správaním a zvýhodňovaním niektorých spoločností ?. Škoda len, že tam nie je uvedené ktorých...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.


Už ste čítali?