Alkohol za volantom, v práci a všeobecne

Autor: Ľuboš Helbich | 7.8.2011 o 19:02 | (upravené 7.8.2011 o 20:33) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  1089x

Dnes som sa na Webe dočítal, že policajti chytili známeho futbalistu z Nitry hrajúceho momentálne v zahraničí a zobrali mu vodičák, pretože nafúkal vyše jedno promile. To ma inšpirovalo k napísaniu tohoto článku. Je jasné, že v tomto našom Slovenskom regióne sa alkohol  pil, pije a bude sa piť. Len niektorí, ako keby nevedeli kde a za akých okolností si to môžu dovoliť a hlavne koľko.Bohužial je to fenomén, ktorý sa často vyskytuje nielen u vodičov, ale aj v práci u inak celkom normálnych ľudí. Možno si povieme, že veď toto je obohratá pesnička a asi sa to nedá definitívne vyriešiť. Len pre informáciu - 0,4 promile alkoholu predstavuje cca jedno pivo 12-ku, alebo jeden poldecák tvrdého alkoholu po vypití mužom o hmotnosti zhruba 70 kg. U žien je to trochu viac /promile/.

Vôbec sa teraz nechcem pasovať do pozície moralistu a propagátora abstinencie. To ku mne akosi nepatrí, ale v práci sa s týmto fenoménom neustále stretávam. Keďže sa zaoberám problematikou BOZP a OPP /bezpečnosť práce a ochrana pred požiarmi/ a často vidím porušovanie základného pravidla ktoré je že "v práci sa alkohol nepije", tým pádom nepatrí ani za volant motorového vozidla, bicykla a pod., často hľadám odpoveď na otázku, prečo sú viacerí z nás naliati v liehu za volantom a počas pracovnej doby. Zaoberať sa tým je súčasť mojej práce, lebo riešim prípady nehôd a pracovných úrazov. Otázka "prečo" je dôležitá najmä z pohľadu konečného efektu pre toho postihnutého najmä pri pracovnom úraze. Totiž ak niekto utrpí úraz v práci a je práceneschopný viac ako tri dni, má nárok na jednorazové odškodné v peniazoch podľa osobitných predpisov, ak sú splnené v podstate dve podmienky. Prvá je tá, že si úraz nespôsobil svojim konaním, ktoré bolo v rozpore zo základnými zásadami bezpečného správania sa na pracovisku, alebo porušením bezpečnostných predpisov o ktorých bol poučený, alebo a to je tá druhá podmienka a tou je , že mu nebol zistený alkohol. Ak sú porušené zo strany postihnutého tieto dve podmienky obyčajne nedostane nič. V prípade smrteľných pracovných úrazov je jednorazové odškodné pre pozostalých stanovené na 730-násobok jeho priemernej dennej mzdy, maximálne však 33 300 Euro. Toto všetko je v zmysle príslušných predpisov. Prečo o tom takto hovorím. Musím podotknúť, že táto téma by bola na oveľa viac riadkov - možno neskôr. Chcem týmto len naznačiť skutočnosť, že vlastne viacerí z nás sú - nazväm to veľmi mierne "veľmi nezodpovední" a to najmä voči svojej rodine. Predsa nikomu by nemalo byť jedno, ak niekomu ublíži hoci nechcene pod vplyvom alkoholu za volantom, alebo jeho pozostalí - obyčajne manželka zostanú bez živiteľa rodiny, bez prostriedkov a bez nemalého odškodného len preto, lebo mu zistili v krvi alkohol. A ten sa zisťuje v prípade akýchkoľvek nehôd v každom prípade...šťastie mal ten Miro Stoch, že ho včas chytili tí naši policajti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.


Už ste čítali?