Alkohol za volantom, v práci a všeobecne

Autor: Ľuboš Helbich | 7.8.2011 o 19:02 | (upravené 7.8.2011 o 20:33) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  1096x

Dnes som sa na Webe dočítal, že policajti chytili známeho futbalistu z Nitry hrajúceho momentálne v zahraničí a zobrali mu vodičák, pretože nafúkal vyše jedno promile. To ma inšpirovalo k napísaniu tohoto článku. Je jasné, že v tomto našom Slovenskom regióne sa alkohol  pil, pije a bude sa piť. Len niektorí, ako keby nevedeli kde a za akých okolností si to môžu dovoliť a hlavne koľko.Bohužial je to fenomén, ktorý sa často vyskytuje nielen u vodičov, ale aj v práci u inak celkom normálnych ľudí. Možno si povieme, že veď toto je obohratá pesnička a asi sa to nedá definitívne vyriešiť. Len pre informáciu - 0,4 promile alkoholu predstavuje cca jedno pivo 12-ku, alebo jeden poldecák tvrdého alkoholu po vypití mužom o hmotnosti zhruba 70 kg. U žien je to trochu viac /promile/.

Vôbec sa teraz nechcem pasovať do pozície moralistu a propagátora abstinencie. To ku mne akosi nepatrí, ale v práci sa s týmto fenoménom neustále stretávam. Keďže sa zaoberám problematikou BOZP a OPP /bezpečnosť práce a ochrana pred požiarmi/ a často vidím porušovanie základného pravidla ktoré je že "v práci sa alkohol nepije", tým pádom nepatrí ani za volant motorového vozidla, bicykla a pod., často hľadám odpoveď na otázku, prečo sú viacerí z nás naliati v liehu za volantom a počas pracovnej doby. Zaoberať sa tým je súčasť mojej práce, lebo riešim prípady nehôd a pracovných úrazov. Otázka "prečo" je dôležitá najmä z pohľadu konečného efektu pre toho postihnutého najmä pri pracovnom úraze. Totiž ak niekto utrpí úraz v práci a je práceneschopný viac ako tri dni, má nárok na jednorazové odškodné v peniazoch podľa osobitných predpisov, ak sú splnené v podstate dve podmienky. Prvá je tá, že si úraz nespôsobil svojim konaním, ktoré bolo v rozpore zo základnými zásadami bezpečného správania sa na pracovisku, alebo porušením bezpečnostných predpisov o ktorých bol poučený, alebo a to je tá druhá podmienka a tou je , že mu nebol zistený alkohol. Ak sú porušené zo strany postihnutého tieto dve podmienky obyčajne nedostane nič. V prípade smrteľných pracovných úrazov je jednorazové odškodné pre pozostalých stanovené na 730-násobok jeho priemernej dennej mzdy, maximálne však 33 300 Euro. Toto všetko je v zmysle príslušných predpisov. Prečo o tom takto hovorím. Musím podotknúť, že táto téma by bola na oveľa viac riadkov - možno neskôr. Chcem týmto len naznačiť skutočnosť, že vlastne viacerí z nás sú - nazväm to veľmi mierne "veľmi nezodpovední" a to najmä voči svojej rodine. Predsa nikomu by nemalo byť jedno, ak niekomu ublíži hoci nechcene pod vplyvom alkoholu za volantom, alebo jeho pozostalí - obyčajne manželka zostanú bez živiteľa rodiny, bez prostriedkov a bez nemalého odškodného len preto, lebo mu zistili v krvi alkohol. A ten sa zisťuje v prípade akýchkoľvek nehôd v každom prípade...šťastie mal ten Miro Stoch, že ho včas chytili tí naši policajti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?